Läs mer om Anders & Philip
Ångermanlands tingsrätt har i beslut den 5 december 2022 avslagit O’Learys (O’Learys Trademark AB) konkursansökan på en av sina franchisetagare Sportbaren i Ö-Vik AB.
Tingsrätten skriver i beslutet att de invändningar Sportbaren anfört innan O’Learys betalningsanmaning, såsom avsaknad av dekor och utebliven marknadsföring, inte kan anses som uppenbart obefogade invändningar, varför den betalningsanmaning som skickats ut inte kan ligga till grund för en presumtion att Sportbaren är på obestånd. Tingsrätten fann även att O’Learys inte visat att Sportbaren är på obestånd.
Ombud för Sportbaren i Ö-Vik AB var advokat Anders Bohmansson och jurist Philip Oxelbark.
En man som dömts för olaga hot av Örebro tingsrätt har frikänts av Göta hovrätt. Hovrätten framhåller i domen att det inte är bevisat att mannen haft s k avsiktsuppsåt i förhållande till att hotet, såsom skett, skulle komma att förmedlas vidare till två målsäganden.
Läs merEn kärande har yrkat förpliktande för en svarande att utge köpeskillingen från en påstådd fastighetsöverlåtelse i ett annat land.
Läs mer